Speltrender 2010

En vän som jobbar som arbetar som konsult ringde upp mig och frågade lite om speltrender just nu. När jag väl pratat klart och skickat länklistan insåg jag att jag lika gärna kunde dela med mig av det här. Så vad är hett år 2010? Här kommer några av de ökande tendenserna, som inte på något sätt behöver ses som nyheter.

Social Gaming
Att man med spelet interagerar med andra. Antingen online med andra via multiplayerspel som exempelvis World of Warcraft. Det största tycker jag dock är att konsolspelen (Nintendo Wii och Playstation med ex Guitar Hero och Singstar) nu har kommit in i och tagit plats vardagsrummen på ett helt nytt sett de senaste åren. Det var inte ovanligt att barnbarnet spelade tennis på Nintendo Wii tillsammans med sin morfar för julen.
Vidare läsning: Wikipedia

Social Casual Games
Exempelvis världens största spel, Farmville, där man har extremt stark integration med det sociala nätverket Facebook.
Vidare läsning: Wikipedia

Motion based gaming
Spel där du använder fysiska gester för att påverka spelet. Nintendo Wii, Playstation Move och Xbox Kinect. Hade själv möjligheten att prova på Microsofts nya plattform Kinect för två veckor sedan och upplevelsen var helt klart bra.
Vidare läsning: Guide på Amazon.com

Serious Gaming
Spel som designas med ett annat syfte än enbart underhållning. Ex för utbildning
Vidare läsning: Wikipedia

Augmented Reality
Att med digitala medel “förstärka” verkligheten.
Vidare läsning: Wikipedia

One thought on “Speltrender 2010

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s